Bezpieczeństwo jazdy na letnich drogach

opony letnie

Aby zapewnić optymalne bezpieczeństwo latem, musisz połączyć bezpieczną jazdę z bezpiecznym pojazdem wyposażonym w opony premium w dobrym stanie. Podczas jazdy musisz dostosować swoje zachowanie do warunków jazdy. Pogoda, warunki oświetleniowe i temperatura będą miały wpływ na widoczność i szybkość jazdy. Temperatura i pogoda będą miały znaczący wpływ i może wymagać wymiany opon.

Zachowanie odpowiedniej odległości od samochodów przed Tobą ma kluczowe znaczenie. Im szybciej jedziesz, tym większą odległość musisz mieć do pojazdu przed Tobą. Odpowiednią metodą jest odliczanie sekundy od samochodu przed mijanym punktem orientacyjnym, np. znakiem drogowym, dopóki go nie miniesz. Powinieneś mieć co najmniej 3 sekundy. Ta metoda uwzględnia prędkość, ponieważ jest to pomiar względny, więc odległość automatycznie wzrośnie wraz ze wzrostem prędkości. Jeśli nie zostawisz wystarczająco dużo miejsca między tobą a samochodami przed tobą, nie zatrzymasz samochodu.

Droga hamowania ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia wypadków z samochodami przed Tobą. Jeśli pojazd z przodu się zepsuje, musisz szybko całkowicie zatrzymać pojazd. Droga hamowania będzie zależeć od jakości opon i nawierzchni, po której jeździsz. Jeśli jeździsz po mokrych lub suchych drogach w ciepłych warunkach, powinieneś używać opon letnich, a w warunkach zimowych najlepiej opon zimowych. Oba zapewniają najkrótszą drogę hamowania. Droga hamowania będzie w dużej mierze zależeć od jakości opon i wzoru bieżnika oraz jego głębokości. Wraz ze zużywaniem się opon zmniejsza się głębokość bieżnika i przyczepność. Zmniejszona przyczepność wydłuży drogę hamowania i zwiększy prawdopodobieństwo wypadku.

Śliska nawierzchnia wydłuża drogę hamowania. Jeżdżąc na oponach letnich musisz dostosować się do mokrych dróg, ponieważ długość może być o 30-40% dłuższa. Więc zamiast 3 sekund będziesz potrzebować 4-5 sekund. Na lodzie jest jeszcze dłużej, nawet z dobrymi oponami zimowymi.

Niezbędne jest dostosowanie prędkości do okoliczności. Twoja droga hamowania znacznie się wydłuża, gdy jeździsz szybko, więc musisz to wziąć pod uwagę. Najlepiej jechać wolniej lub zostawić więcej miejsca dla samochodów przed Tobą. Musisz także upewnić się, że masz pełną kontrolę nad innym ruchem, najazdami, skrzyżowaniami i niebezpieczeństwami z boków.

Na letnich drogach najniebezpieczniejsze są zazwyczaj mokre warunki, ponieważ podczas deszczu masz zarówno wydłużoną drogę hamowania, jak i deszcz. Podczas jazdy po mokrych drogach masz możliwość akwaplaningu, ponieważ opony będą musiały rozproszyć wodę, która jest na drodze, aby opony mogły przez cały czas mieć kontakt z nawierzchnią i nie uruchamiać się struganie na warstwie wody.

Więcej informacji na temat bezpieczeństwa jazdy i wpływu opon premium na stronie: https://www.nokiantyres.pl/